Asterix


Jistě mezi čtenáři není mnoho těch, kteří by neznali postavu malého galského válečníka, jeho obrovitého přítele a jejich společná dobrodružství odehrávající se všude po světě římském, ale i jiném. Za touto nezapomenutelnou dvojicí, ale i nespočtem postav oživujících tento svět, stojí autorská dvojice Francouzů, scénáristy Reného Goscinnyho (1926-1977) a kreslíře a pozdějšího scénáristy Alberta Uderza (1927). Společně vytvořili dílo, které svou hravostí a jemným humorem dokáže oslovovat děti i dospělé.

Logo komiksu

Asterix, Obelix a IdefixZákladem příběhů je malá galská vesnička, která jako poslední v zemi vzdoruje legiím Julia Cézara. To ale samozřejmě není jen tak, za vším stojí kouzelný nápoj druida Panoramixe, který všem, kteří se jej napijí, dodává neskutečnou sílu a rychlost. Není divu, že boj proti této odbojné vesničce mnohé římské legionáře děsí. Střety s Římany ale nejsou tím, na čem všechny příběhy stojí - dostane se na i na Germány, Egypťany, Germány, ale dvojice se dostane třeba až do Ameriky.

Humor stojící za těmito eskapádami je typicky francouzský, založený na slovních hříčkách (kterými jsou často už jen samotná jména postav), karikaturách a odkazech na současné stereotypy evropských národů. Jeho styl je spíše jemný a mnoho hříček odhalíte až při trochu podrobnějším zkoumání, zatímco některé na vás mohou vyskočit už z obálky.

ŘímanéDobrodružství Asterixe a Obelixe se poprvé objevila v roce 1959 a od té doby vyšlo několik desítek komiksových knih s jejich příhodami a více než desítka filmů (animovaných a nověji i hraných). Za svůj dlouhý život se tento komiksový svět zařadil mezi ty nejpopulárnější po většině Evropy, ale vyšel i v mnoha dalších zemích po celém světě, přeložen byl do více stovky jazyků či dialektů. Velkou tragédií pro něj však byla smrt Reného Goscinnyho v roce 1977 - jeho jméno sice můžete pořád nalézt na přebalu knih, ty už ale tvoří pouze Alberto Uderzo.

Ať už je s postupujícími díly kvalita komiksu jakákoli, rozhodně mu nelze upřít jeho celkový dopad na celou scénu a kulturní význam. Pokud jste snad na něj ještě nenarazili, zkuste mu dát šanci a přečtěte si některý z úvodních sešitů nebo se podívejte na film, určitě vás humor, který v Asterixovi je, potěší a pobaví.

Běžná sekce: