Napoleon: Rozhovor s autorem II


Rozhovor s Vojtou Marešem, autorem první české wargamingové hry Napoleon. S Vojtou jsme si povídali už před půl rokem, kdy svou hru oficiálně představil, a v tomto rozhovoru se zaměřujeme zejména na to, jakou cestu mezitím Napoleon urazil a co ho čeká v nejbližších měsících.

 

Od našeho posledního rozhovoru uplynul půl rok, jak bys ho shrnul z pohledu hry Napoleon?

Napoleon se posunul. Celkově se hra, jak byla zamýšlena původně, posunula jiným směrem. Abych to připomněl nebo vysvětlil: V prvopočátku měla tato hra být krátkou hrou s několika málo jednotkami a velmi stručnými pravidly. Bez jakékoliv návaznosti na historický wargaming, jen s atmosférou té doby. No a dnes jsme v situaci, kdy pročítáme knihy, studujeme reálie a snažíme se minimálně některé prvky hry alespoň “ovonět” skutečnou historií. Stále to není historický wargaming, ale kolem té historie začínáme brousit zatraceně blízko. Navíc s tím, jak se rozvíjí pravidla a nové jednotky, už neplatí teze o hře s malým počtem jednotek. Naopak... čím víc, tím zajímavější hra... pravidel přibývá též. Stále si však hra ponechává jistou lehkost a nadhled.

Napoleon

Jak to nyní vypadá s herní komunitou?

Těžko mluvit přímo o komunitě. Přeci jen Napoleon je ve fázi, kdy hrajeme a za pochodu vznikají další a další pravidla a některá stará jsou rušena. Nicméně proběhl první miniturnaj (6 hráčů včetně přespolních). Momentálně můžu hovořit o 7 až 8 hráčích a minimálně 4 vážných zájemcích. Přičemž hlavní skupinka je tady u nás. Dojíždí k nám kolega z Vyškova, další jsou z Jaroměře a Litomyšle. A z jiných míst ČR byl zaznamenán zájem či projev sympatií. Dokonce i na Slovensku. 

 

Chystáš se s Napoleonem v nejbližší době na nějaké wargamingové akce?

Stěžejní bod je Grillhammer, což je velký herní CON nejrůznějšího wargamingu, deskovek, kartiček atd. Koná se většinou koncem června v jednom hangáru na letišti ve Skutči. Rád bych zajel do Brna a Prahy hru ukázat. Problém je v tom, že to, co mi stačilo v počátcích a s čím jsem byl spokojen, mi teď příjde nedostačující a brzdí mne od toho hru někde “na ostro” prezentovat (paint miniatur, atd.).

Napoleon a Vojta

Řekni nám něco víc o změnách pravidel, respektive rozšířeních, které v uplynulém půl roku vyšly?

Na stránkách hry http://hranapoleon.blogspot.cz postupně uveřejňuji různé rozšíření čí úpravy pravidel. Celkový výtisk mají momentálně aktivní hráči. Změn je spousta. Jedná se o nová rozšíření či o revizi starých pravidel. Třeba když byl některý mechanismus vytvořen s důrazem na co největší jednoduchost, logicky nebo “realisticky” se to ale příliš nepovedlo. Takže momentálně z pravidel vyřazuji “eliminační střelbu”. Přidána byla pravidla pro různé druhy pěchoty, generální štáb, dělostřelce, pro různé druhy jízdy, atd. 

 

A jaká rozšíření chystáš?

Společně s pravidly se snažíme vytvářet i jiné podpůrné věci. Jarda Bauer aka Vrba tak pracuje na misích s historickým pozadím. No a známé “eso” Zdenda Krejčí mi pomáhá s některými pravidly. Celkově s ním různé věci konzultuji a ledasco i vymýšlí. V podstatě je spolupráce s ním i s Jardou těsnější. Sám bych to všechno nedal a jsem jen rád, že jsou kolem lidi, kteří jsou ochotni pomoci.

Napoleon

Kde bys rád viděl Napoleona na konci tohoto roku? Co bys do té doby rád stihl?

Chtěl bych mít za sebou fázi vývoje hry, kdy budu moct říct “hotovo”. Kdy bude konkrétní vydání pravidel připraveno k tomu, že si jej hráč stáhne z netu a bude moct rozjet hraní, aniž by nutně potřeboval přímé konzultace. Taky by se mi líbilo mít pravidla v anglickém jazyce, ale na to je čas. No a to nejdůležitější - aby Napoleona hrálo co nejvíc lidí. Protože hra je to levná, jednoduchá, zábavná a česká!

 

Chystáš i něco dalšího? Minule jsi zmiňoval třeba bitvy tanků.

Ano. O tom jsem hovořil a v říjnu/listopadu 2012 jsem vytvořil jakýsi základ. Hru jsme dokonce několikrát hráli s modely tanků 1/72 pro období Late. Takže jakási páteř hry je připravena, brainstorming, poznámky taky. Ale možná to bude všechno jinak. Ale o tom vám řeknou spíš “Weird Bross”.

 

Díky za rozhovor a ať se tobě i Napoleonovi daří!

I já děkuji a jsem vděčný za prostor, který jsi hře Napoleon poskytl. Jen podotknu, že další info můžete najít a hlavně podpořit naše úsilí na facebookové stránce, dalším zdrojem je http://hranapoleon.blogspot.cz a na Hofyland.cz máme diskuzní klub.

Běžná sekce: