Napoleon: Strategická hra s miniaturami


Léto pomalu vrcholilo, spousta lidí trávila čas venku u vody a na české wargamingové scéně se přitom urodila významná událost. Po řadě více či méně propracovaných modifikací pro oblíbené hry, spatřil světlo světa zřejmě první originální český herní systém – Napoleon.

Hru Napoleon vytvořil Vojtěch Mareš (Rybnik) za pomoci Zdeňka Krejčího (Zdendalini). Jak už název napovídá, jedná se o herní systém simulující bitvy Napoleonských válek, jednoho z nejoblíbenějších historických wargamingových období. Herních systémů pro tuto doba je celá řádka, ale až Napoleon ji otvírá širokému publiku.

Napoleon

Ve svých základních pravidlech totiž záměrně ignoruje všechny zbytečné složitosti tak, aby přinesl jednoduchý a hlavně zábavný herní systém. Milovníci detailních historických reálií se tak možná musí ohlížet jinde, ale ti, kteří ocení snadno vysvětlitelnou hru, která přinese velkou porci zábavy, teď mají o čem uvažovat.

Hra používá modely měřítka 1/72, což je standard mezi modelářskými figurkami a lze tak snadno najít velké množství různorodých miniatur od řady výrobců za velmi přijatelnou cenu. Měřítko 1/72 má modely menší, než klasické wargamingové 28 mm, ale rozdíly jsou v milimetrech, a tak jsou všechny vaše jednotky pořád příjemně veliké pro barvení i přenášení.

A jelikož jsou modely 1/72 podstatně levnější než jejich wargamingové 28mm protějšky, vyjde vás taková minimální herní armáda se zastoupením pěchoty, jízdy i děl na podstatně méně než tisíc korun.

Britští střelci

Základní pravidla mají příjemných 18 stran a jsou doprovázená množstvím obrázků a vysvětlivek. Herní kolo má klasické fáze pohybu, střelby a boje zblízka, kterým předchází ještě hod na iniciativu. Kdo to které kolo začíná, se tak může měnit, což z velké části odstraňuje případnou nevýhodu nezačínat první.

Pokud vás tato hra zaujala, tak na oficiálním blogu najdete adresu pro stažení základních pravidel i řadu aktuálních informací.

Běžná sekce: