Usagi Yojimbo 29: Dvě stě sošek Jizo


Je skoro až neuvěřitelné, že legendární komiksová série Usagi Yojimbo už to na českém trhu dotáhla takřka na třicet dílů (respektive třicet, protože v době psaní tohoto článku už je v českém překladu vydána i následující kniha). Jistě, v závěsu jsou třeba Živí mrtví a manga Naruto už Usagiho dávno překonala, nicméně dlouhověkostí se mu nemohou rovnat.

Obálka komiksu A Stan Sakai i v dvacáté deváté knize pořád dokazuje svou řemeslnou zručnost komiksového autora v dvojjediné roli scénáristy i kreslíře. Jistě, po tolika příbězích (samotný titulní příběh Dvě stě sošek Jizo je oslavou dvou set příběhů dlouhouchého ronina) už přeci jen není co zápletka, to úplný originál. Témata se nutně trochu opakují, byť nadále dokáží překvapit nečekaným zvratem nebo nápaditým detailem.

Dvě stě sošek Jizo je opět komiksovou sbírkou. Bohužel tak ani tady nedochází k posunu hlavního příběhu, který teď dlouhodobě ustoupil do pozadí krátkým epizodkám. A přitom v něm ještě zbývá spousta záhad k rozlousknutí a je tak trochu s podivem, že se mu Stan Sakai tak dlouho vyhýbá. Stejně tak i oblíbeným postavám, které se v minulosti v příbězích opakovaně objevovaly. Jediného inspektora Ishidu lze považovat za zásadnější postavu, která se objevuje i v této sbírce. Ale o takovém Genovi nemůže být ani řeč.

Na druhou stranu, Dvě stě sošek Jizo je skvělou ukázkou Sakaiova tvůrčího rozptylu, který dokáže pojmout do jediné knihy – a to od úvodního fiktivního interview s Usagim, přes duchařské a detektivní příběhy, až po detaily a zákoutí výroby sójové omáčky. Právě jednotlivé výseky z reality středověkého Japonska jsou jedním z velkým tahákům série a ani v této knize o ně nebudeme ochuzeni. Stan Sakai se drží svého osvědčeného receptu a doslova každý fanoušek série si v této knize najde něco svého. A kdo ji nezná, dostanou výbornou ochutnávku, co na něj/ni čeká v té hromadě dalších knih o Usagim, které už pomalu zaplňují i slušně velkou poličku.

Ukázka komiksu

Běžná sekce: