1602


Komiksoví hrdinové Marvelu posledních několik let opravdu jedou. Díky úspěšné filmové sáze pod taktovkou Disney se do povědomí a často i do rukou českých komiksových fanoušků dostaly postavy, které nepatří mezi hlavní vlajkové lodi Marvelu, jakými jsou Spiderman či Kapitán Amerika. A přesně pro ty, kteří se už v tomto komiksovém univerzu dobře vyznají, je určena kniha 1602.

Obálka komiksu V komiksu 1602 se totiž sejde široká plejáda superhrdinů a jen málokdo na jeho stránkách nenajde alespoň jednoho či dva své oblíbence. To by v konkurenci týmových sérií jako jsou Avengers či X-Meni (zástupci obou skupin se v komiksu objeví) nebylo nic speciálního, vtip je v tom, že tentokrát jsou postavy zasazeny do Anglie přelomu 16. a 17. století. Přitom nejde o nějaký stroj času, naši hrdinové prostě žijí v té době a podle toho se i chovají a přemýšlí.

To, že komiks vznikl pod taktovkou Neila Gaimana, je zárukou toho, že na vás krom originálního nápadu čeká i zajímavý příběh. A je tomu tak, Gaimanovi se podařilo zkrotit záplavu hrdinů do smysluplného děje, který bude pro marvelovské fanoušky lahůdkou.

Přestože komiksové předmluvy někdy dost zveličují, co čtenáře v tom kterém komiksu čeká, troufám si tvrdit, že ta u komiksu 1602 nijak nepřehání. Minimálně v tom, že jednotliví hrdinové mají natolik soběstačné charaktery, že jejich zasazení do doby o nějaká čtyři století vzdálené od současnosti nijak nenaruší chemii, která mezi nimi panuje. 1602 je velmi dobře nastavenou směsicí známého a nového – přičemž to první nepůsobí nijak nutně, a to druhé není vůbec rušivé. 1602 je tak ukázkou toho, že i superhrdinské komiksy se dají povýšit nad pouhou popcornovou zábavu. A Neil Gaiman si může zapsat další komiksový zářez.

Ukázka komiksu

Běžná sekce: