TransAmerica


Deskových her s tématem železnice a její výstavby je celá řada, vzpomeňme třeba oblíbenou Ticket to Ride. Svou variací přispěl i Franz-Benno Delonge, který vytvořil rychlou hru pro 2-6 hráčů, kteří budují síť železnic mezi náhodně vylosovanými městy s cílem propojit ta svá dříve než soupeři.

Obal hryHerním plánem je mapa Spojených států (nebo v jiné variantě krabice mapa Evropy) s řadou měst rozdělených do pěti barevných skupin a rozmístěných v pravidelné trojúhelníkové síti. Z každé této barevné skupiny si hráč tajně losuje jedno město a přikládáním kolejnic a využíváním dopravních sítí jiných hráčů se je snaží spojit.

Pravidla hry jsou jednoduchá a vysvětlitelná během pár minut, případně jedné ukázkové hry. Prvek složitosti jsou nepravidelně rozmístěná města, přírodní překážky (hory či řeky) zpomalující výstavbu a nutnost odhadovat výstavbu soupeřů a vhodně ji využívat.

Zastoupen je samozřejmě i důležitý prvek náhody – zejména ve více hráčích závisí, jak brzy a v jak výhodné oblasti propojíte svou síť s někým jiným. Pokud totiž stavíte celou dobu sami a nemůžete využít kolejnic druhých, pak jste skoro jistě odsouzeni k prohře. No a největší vliv má samozřejmě los měst, byť i to lze šikovnou hrou vyrovnat.

TransAmerica je rychlou hrou a obvykle se hraje na větší počet kol se započítáváním trestných bodů za kolejnice, které chybí tomu kterému hráči k propojení všech jeho měst. Nejzábavnější je hra asi ve větším počtu hráčů, čtyřech až šesti. Při hře ve dvou zřejmě budete nuceni lehce upravit pravidla (například si brát dvě města od každé barvy na jednoho hráče), aby se hra trochu vybalancovala.

Herní plán

Suma sumárum se jedná o příjemnou rychlou hru s jednoduchými pravidly vhodnou pro večerní posezení s rodinou a pohodovou zábavu. TransAmerica vás určitě jen tak neomrzí a její mistrovské zvládnutí bude jistě zajímavou výzvou.

Běžná sekce: